Polazeći od nadležnosti date Muzeju žrtava genocida nedavno usvojenim Zakonom o muzejskoj delatnosti, danas je u Beogradu, na inicijativu i u organizaciji Muzeja žrtava genocida, održan prvi koordinacioni sastanak predstavnika ustanova kulture, prosvete i nauke Republike Srbije i Republike Srpske u oblasti negovanja kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima i na žrtve holokausta.
Naime, članom 44. Stav 11. Zakona o muzejskoj delatnosti Muzej žrtava genocida utvrđen je za matičnu muzejsku ustanovu kulture u Republici Srbiji u oblasti negovanja kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima i na žrtve holokausta.
Sastanku su prisustvovali visoki predstavnici Srpske pravoslavne crkve, rukovodioci i/ili istaknuti predstavnici Matice srpske, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Državnog arhiva Srbije, Arhiva Jugoslavije, Vojnog arhiva, Arhiva Srpske pravoslavne crkve, Arhiva Vojvodine, Istorijskog arhiva Beograda, Arhiva Republike Srpske, Narodne biblioteke Srbije, Univerzitetske biblioteke Svetozar Marković, Balkanološkog instituta SANU, Instituta za noviju istoriju Srbije, Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane, Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja Jugoslavije, Vojnog muzeja, Muzeja savremene umetnosti, Muzeja Vojvodine, Muzeja žrtava genocida…
Učešće u prvom koordinacionom sastanku u oblasti negovanja kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima i na žrtve holokausta uzeli su i visoki predstavnici Ministarstva kulture i informisanja, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i Ministarstva spoljnih poslova.
Učesnicima skupa se u ime Ministarstva kulture i informisanja obratila pomoćnica ministra gospođa Danijela Vanušić.
U ime Srpske pravoslavne crkve okupljenima se obratio preosvećeni episkop pakračko-slavonski G. Jovan koji je ujedno i predsednik Upravnog odbora Muzeja žrtava genocida. U ime inicijatora i organizatora, Muzeja žrtava genocida, učesnike je pozdravio v.d. direktora Dejan Ristić.
Današnje okupljanje predstavlja najznačajniji koordinacioni skup rukovodilaca i/ili predstavnika relevantnih ustanova u oblasti negovanja kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima i holokausta organizovan u Srbiji u prethodnom višegodišnjem periodu.
Prepoznajući oblasti obrazovanja, kulture i naučno-istraživačke delatnosti, a posebno kulture sećanja, kao temelje daljeg sveukupnog razvoja našeg društva, konstatovano je da je neophodno osnažiti međuinstitucionalnu i intersektorsku saradnju koja za cilj ima stvaranje preduslova za intenziviranje realizacije projekata u oblasti istraživanja genocida i masovnih zločina počinjenih tokom prethodnog veka nad pripadnicima srpskog naroda, kao i holokausta.
Poseban akcenat stavljen je na potrebu daljeg unapređenja sadržaja nastavnog programa istorije i srodnih predmeta u osnovnim i srednjim školama i doprinosa koji, s tim u vezi, mogu dati ustanove kulture i naučno-istraživačke institucije. Takođe, ukazano je i na neophodnost intenziviranja koordinirane međunarodne saradnje u oblasti kulture sećanja, kako multilateralne, tako i bilateralne, sa vodećim i referentnim ustanovama u svetu. Ukazano je i na neophodnost negovanja i snaženja kulture sećanja zasnovane isključivo na objektivnom i celovitom poznavanju istorijskih činjenica.
Učesnici sastanka iskazali su spremnost da u narednom periodu intenziviraju i usklade svoje aktivnosti u ovoj oblasti, posebno imajući u vidu da se tokom 2021. godine navršava čitav niz tužnih 80. godišnjica masovnih stradanja pripadnika srpskog, jevrejskog, romskom i drugih naroda na području nekadašnje Jugoslavije.
Konstatovano je i to da je neophodno ubrazno jačati sveukupne kapacitete Muzeja žrtava genocida kao matične nacionalne muzejske ustanove u Republici Srbiji u oblasti kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad pripadnicima srpskog naroda i holokausta. Dogovoreno je da se ubrzano formiraju stalni timovi u oblasti arhivistike, muzejske, bibliotečko-informacione i naučno-istraživačke delatnosti koji bi kontinuirano pratili i koordinirali aktivnosti na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Prvi koordinacioni sastanak održan je u prostoru u kome je do 22. juna tekuće godine predstavljena izložba radova monahinje Marije (Antić) pod naslovom ,,Sveti novomučenici jasenovački u svetlosti Vaskrsenja“ čiji su organizatori Muzej žrtava genocida, Istorijski Muzej Srbije i Jasenovac-info: Odbor za Jasenovac SAS SPC.