На основу члана 18. став 3. тачка 16) и члана 33. став 1. тачка 5) Статута Музеја жртава геноцида, 02 Број 2-1002/2023 од 28. децембра 2023. године, Вршилац дужности Музеја жртава геноцида расписује
ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ДОСТАВЉАЊЕ РУКОПИСА (МОНОГРАФСКИХ СТУДИЈА)
Музеј жртава геноцида, у складу са законом дефинисаним циљевима и задацима деловања, обавља и издавачку делатност, како преко свог научног часописа, тако и објављивањем монографских дела, зборника докумената, мемоарских записа.
У том смислу, Музеј објављује Јавни позив за достављање рукописа монографских публикација које би Музеј објавио током 2026. године.
Сви достављени рукописи биће оцењени од стране стручне комисије Музеја жртава геноцида састављене од експерата из ове, као и других референтних установа.
Наглашавамо да рукописи треба да буду усклађени са Упутством за ауторе монографских студија које се налази у прилогу овог Јавног позива.
Одабрани рукописи од стране комисије пре објављивања треба да добију најмање два позитивна мишљења независних рецезената које, уз рукопис и професионалну биографију са библиографијом доставља сам аутор.
Препоручене теме које су добродошле за достављање су следеће:
- Геноцид над Србима у НДХ;
- Холокауст;
- Геноцид над Ромима;
- Страдање деце у Другом светском рату у Југославији;
- Проблематика утврђивања броја страдалих држављана Краљевине Југославије у Другом светском рату;
- Злоупотреба цивилних жртава Другог светског рата на тлу Југославије у савременом јавном простору;
- Жртве Другог светског рата у Југославији у књижевности, на филму, у ликовној и музичкој уметности, стрипу;
- Култура сећања и памћења на жртве Другог светског рата у Југославији;
- Обрада тема у вези са геноцидом над Србима, Холокаустом, геноцидом над Ромима, ратним злочинима и злочинима против човечности у настави.
Рок за доставу рукописа је 20. септембар 2025. године.
Рукописе, са оригиналима потписаних и датираних рецензија најмање двоје независних референтних рецезената, као и биографију аутора, доставити у штампаном облику на адресу Музеја жртава геноцида, Трг Николе Пашића 11, 11000 Београд.
Непотпуна документација неће бити узета у разматрање.