Са посебним задовољством објављујемо да је данас из штампе изашла нова публикација у издању Музеја жртава геноцида под називом ,,Фикционализација Холокауста у романима Јержија Козинског, Џејн Јолен и Д. М. Томаса“, ауторке др Милице Карић, кустоскиње Музеја жртава геноцида.
Публикација је настала као резултат докторске дисертације наше драге и уважене колегинице др Милице Карић. Подељења у седам поглавља (I Увод; II Историјски оквири Холокауста; III Теоријски оквири за изучавање књижевности Холокауста; IV Холокауст и сећање; V Холокауст и књижевност; VI Холокауст у српској књижевности; VII Репрезентација Холокауста код Јержија Козинског, Џејн Јолен и Доналда Мајкла Томаса), публикација подстиче читаоце на размишљање, истраживање, преиспитивање и делање које ће спречити сличне нељудскости и нехуманости људи према другим људима.
Публикацију ,,Фикционализација Холокауста у романима Јержија Козинског, Џејн Јолен и Д. М. Томаса“ од понедељка, 14. априла, можете да купите у просторијама Музеја жртава геноцида или да поручите путем наше Фејсбук странице.
Објављивање ове публикације омогућили су Министарство културе и Фондација Музеја жртава геноцида.
Музеј жртава геноцида искрено честита драгој Милици на високо исказаном професионализму, посвећености и оствареном успеху.
О АУТОРУ
Др Милица М. Карић рођена је у Крагујевцу 26. августа 1988. године.
Основне и мастер студије је завршила на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, одсек Енглески језик и књижевност (2007-2011). Докторске академске студије је уписала 2012. године од када ради као наставник енглеског језика у ОШ ,,Карађорђе“ у Рачи.
Докторирала је у октобру 2022. године. У јулу 2019. године била је стипендиста фондације ,,The Robert Anderson Trust“ из Лондона где је истраживала литературу за дисертацију у институцијама као што су Британска библиотека, Универзитетски колеџ Лондона, Винер библиотека за истраживање Холокауста.
Учествовала је на бројним научним скуповима у земљи и иностранству.
Од марта 2023. године ради у Музеју жртава геноцида где се бави научним и културним радом. Од 2024. године носи стручно звање кустоса и научно звање – научни сарадник.
ИЗВОД ИЗ ПРЕДГОВОРА
,,Докторска дисертација ,,Фикционализација Холокауста у романима Јержија Козинског, Џејн Јолен и Д.М. Томаса“ испитује начине на које јеврејски и нејеврејски писци фикционализују историјски догађај без преседана у историји двадесетог века – Холокауст. Један од циљева због којих се ауторка одлучила за ову тему јесте очување културе сећања на трагедију која је задесила како јеврејски тако и српски народ на подручју целокупне окупиране Краљевине Југославије у периоду од 1941. до 1945. године, нарочито на територији самопроглашене Независне Државе Хрватске (НДХ) на којој је почињен геноцид на јеврејским, српским и ромским народом. Анализирајући најновија и канонска остварења из поджанрова ,,књижевност Холокауста“, коју пишу преживели, и ,,књижевности о Холокаусту“, коју пишу сви остали, указује се и на могућност педагошког коришћења одабраних романа пошто је временска дистанца од догађаја све већа а сећање се преноси на нове младе генерације усмерене на технологију“.