Direktor Muzeja žrtava genocida g. Dejan Ristić i direktor Filmskog centra Srbije g. Gordan Matić potpisali su u Beogradu, 11. aprila 2022. godine Protokol o saradnji dve ustanove kulture od nacionalnog značaja.
Cilj uspostavljanja saradnje ogleda se u stvaranju preduslova da srpski i inostrani filmski stvaraoci koji se bave ekranizacijom tema u vezi sa genocidom počinjenim nad Srbima na celokupnoj teritoriji NDH, kao i u vezi sa javnom memorijalizacijom žrtava Holokausta i Samudaripena, budu u mogućnosti da nesmetano i u celosti koriste prebogate arhivske, muzejske, bibliotečke i druge fondove i zbirke Muzeja žrtava genocida.
Direktor Muzeja žrtava genocida g. Ristić je potpisivanje protokola ocenio kao značajan događaj zato što dve nacionalne ustanove pokazuju želju da sarađuju na dobrobit nacionalne kinematografije i očuvanja dostojanstvenog sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Jevrejima i Romima u Drugom svetskom ratu u Jugoslaviji.
Podsetivši da je Muzej realizovao niz dokumentarnih filmova i da uveliko sarađuje sa našim istaknutim rediteljima, kao što su g. Lordan Zafranović i g. Goran Radovanović, koji se bave određenim istorijskim temama, g. Ristić je naglasio da je dragoceno što sve veći broj naših i inostranih filmskih stvaralaca konsultuje građu Muzeja i njegove stručnjake.
Prema njegovim rečima Protokol će brzo rezultovati veoma konkretnim pozitivnvnim ishodima pošto će filmski stvaraoci u još većoj meri koristiti fondove Muzeja koji raspolaže sa oko 200.000 jedinica, i sve to kao jedinstvena ustanova tog tipa u Jugoistočnoj Evropi.
„Smatramo da je važno da našim i inostranim filmskim stvaraocima omogućimo potpuni uvid i korišćenje prebogate zbirke arhivskog, bibliotečnog, muzejskog, dokumentarnog i foto materijal kojima, zahvaljujući Muzeju žrtava genocida, raspolaže Republika Srbija i nijedna druga država u jugoistočnoj Evropi“, naglasio je g. Ristić.
Direktor Muzeja žrtava genocida je upozorio da se „u prošlosti dešavalo da određene istorijske teme u kinematografiji budu obrađene na umetnički način, ali ne sledeći u potpunosti istorijske činjenice, što je umelo da uznemiri javnost i izazove određenu dozu razumljivog i opravdanog negodovanja“
„Cilj danas potpisanog dokumenta i na taj način uspostavljene saradnje je da se spreče takvi slučajevi i da svi koji imaju potrebu, prilikom realizacije svojih ostvarenja, dođu u direktnu komunikaciju sa prvorazrednom građom na najjednostavniji mogući način. Verujemo da će to dodatno pojačati kvalitet filmskih ostvarenja“, rekao je g. Ristić.
Direktor Filmskog centra Srbije g. Gordan Matić je prilikom potpisivanja Protokola istakao da će sada Muzej „dati svoje stručnjake, resurse, materijale i arhive svima koji prave filmove da provere podatke koji ih interesuju“. G. Matić je primetio da je ranije bilo „nekih malo manje dobrih iskustava na pojedinim projektima gde su autori napravili neke greške, ne iz loše namere, nego zato što su prevideli neke činjenice iz sopstvene istorije“. On je podsetio na „odgovornost koju svaki (filmski) autor koji se bavi istorijskim događajima preuzima na sebe“.
Nakon potpisivanja Protokola o saradnji, upriličen je sastanak kome je prisustvovao pomoćnik direktora Muzeja žrtava genocida i upravitelj Fondacije Muzeja žrtava genocida g. Stanko Debeljaković, a sve to sa ciljem razmatranja daljih koraka u konkretnoj realizaciji zajedničkih projekata Muzeja žrtava genocida i Filmskog centra Srbije.
Podsećamo da je Muzej žrtava genocida do sada već producirao nekoliko zapaženih dokumentarnih i jedan igrano-dokumentarni film koji su prikazivani i na Javnom servisu Republike Srbije i na brojnim lokalnim televizijama, a dostupni su zainteresovanoj publici na YouTube kanalu Muzeja žrtava genocida.
