Београд, 30. септембар 2023. –Захваљујући труду целокупног тима Музеја жртава геноцида, створени су услови за реализацију прве целодневне обуке о геноциду почињеном над Србима од стране НДХ намењене наставницима историје у основним и средњим школама у Републици Србији.
Наиме, данас се у Београду, у реализацији нашег стручног и сарадничког тима, одржава прва у низу обука у оквиру програма стручног усавршавања наставника историје под називом ,,Учење о геноциду почињеном над Србима“, који је под бројем 5373 у оквиру Листе програма од јавног интереса, Решењем бр. 601-00-00015/2023-16 од 3. априла, одобрио министар просвете.
Ово стручно усавршавање обухвата компетенције К1 и К2, као и приоритетну област П4.
Радује нас сазнање да се за ову прву обуку коју може да похађа 24 наставника историје пријавио неупоредиво већи број наших колега из више српских градова.
Као резултат обуке наставници ће унапредити своје знање о геноциду који је извршен над Србима у НДХ у светлу актуелних историографских сазнања.
У питању је први акредитовани образовни програм Музеја жртава геноцида још од његовог оснивања далеке 1992. године.
Геноцид извршен над Србима од стране хрватске државе на целокупној њеној територији током Другог светског рата представља изузетно комплексну и деликатну тему за подучавање ученика основношколског и средњошколског узраста.
Наставници историје се неретко устручавају да са ученицима детаљније обрађују ову тему на часовима јер нису сигурни да су са њом довољно упознати, односно да су оспособљени да је на прави начин подучавају, наводе у Музеју.
Наставници историје су своја знања о овој теми претежно стекли током иницијалног факултетског образовања и често нису упознати са новијим резултатима историографских истраживања. Поред тога, реч је о теми о којој у јавности повремено круже непроверене информације које изазивају забуну и код самих наставника.
Подучавање о геноциду над Србима у НДХ, као и о другим ратним страдањима припадника српског народа, често је фокусирано на представљање историјских података, док је недовољно усмерено на унапређивање критичког мишљења код ученика и развијање њихове емпатије према жртвама.
О потребама за унапређењем компетенција наставника историје за подучавање о овим темама Музеј жртава геноцида имао је прилику да се упозна кроз своју дугогодишњу сарадњу са основним и средњим школама на територији Републике Србије.
У вишемесечним активностима на изради овог документа учествовали су стручњаци Музеја жртава геноцида, Завода за унапређење образовања и васпитања, као и Министарства просвете. Стога Музеј користи и ову прилику да свима онима који су допринели овом постигнућу још једном упути изразе захвалности и поштовања.
Први полазници наше обуке добили су и одговарајућа уверења која им је уручио директор Музеја г. Дејан Ристић.
Наредна обука биће реализована последње суботе у новембру у Београду о чему ће сви заинтересовани наставници историје из читаве земље бити благовремено обавештени.