Београд, 13. март 2024. године – Музеј жртава геноцида, у сарадњи са Градским музејом у Косовској Митровици, организује ауторско вођење кроз изложбу Музеја жртава геноцида под називом „ПРЕЋУТАНИ ЗЛОЧИН : Зверства албанских квислинга над Србима и Јеврејима на Косову и Метохији у Другом светском рату“.
Стручно вођење ће реализовати аутор изложбе г. др Ненад Антонијевић, музејски саветник у Музеју жртава геноцида.
Ауторско вођење ће бити одржано у петак, 15. марта 2024. године, са почетком у 12 часова у Градском музеју у Косовској Митровици (улица Лоле Рибара, бр. 19).
Изложба је претходно већ представљена у Крушевцу, Параћину и Требињу.
Ова поставка представља редак пример музеолошке обраде масовних зверстава и репресалија почињених од стране албанских квислинга над цивилним српским и јеврејским становништвом на подручју АП Косово и Метохија у раздобљу Другог светског рата и сведочи о једном безмало у потпуности заборављеном злочину.
Изложбу прати истоимени двојезични српско-енглески каталог који је, у виду ПДФ, постављен на интернет страницу Музеја.
Реализацију изложбе омогућили су Министарство културе и Фондација Музеја жртава геноцида, а подржали Музеј Југославије, Војни музеј, Ансамбл народних игара и песама АП Косово и Метохија ,,Венац“ и Филозофски факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.
О аутору изложбе
Др Ненад Антонијевић је рођен 4. новембра 1969. године у Београду. Дипломирао је 29. маја 1995. на катедри за Историју Југославије Филозофског факултета у Београду. Јуна 2008. године стекао је звање виши кустос. Децембра 2016. стекао је звање музејски саветник.
Аутор је или коаутор 16 изложби. Објавио је књигу: „Албански злочини над Србима на Косову и Метохији у Другом светском рату“, Документа, која је до сада публикована у два издања. (2004. и 2009. године). Објавио је више научних чланака, докумената и приказа и учествовао на више домаћих и међународних научних скупова. Уредник је седам књига у издању Музеја жртава геноцида. Рецензент је деветнаест књига у издању или саиздању Музеја жртава геноцида и других издавача. Сарадник је Центра „Симон Визентал“ из Јерусалима. Завршио је семинар Међународне школе за студије холокауста у музеју Yad Vashem у Јерусалиму јануара 2008. године. Од априла 2014. члан је Главног одбора „Удружења логораша и потомака `Јасеновац`– систем логора геноцида у Независној Држави Хрватској“ из Београда.
Стекао је звање доктора историјских наука 19. маја 2016. на катедри за Историју Југославије Филозофског факултета у Београду. Наслов теме докторске дисертације је „Ратни злочини на Косову и Метохији 1941 – 1945. године“. Из ове дисертације настала је Антонијевићева књига „Косово и Метохија 1941 – 1945. година: Ратни злочини“ коју је објавио Музеј жртава геноцида крајем 2017. године.
Главни фокус Антонијевићевих публикација обухвата теме ратних злочина, геноцида и холокауста током Другог светског рата а највећи број радова посвећен је простору Косова и Метохије. Антонијевић се такође бави и темом ратних злочина, геноцида и холокауста на простору Независне државе Хрватске, злочинима над цивилним становништвом на подручју Хрватске од 1991. до 1995. године, као и страдањем цивилног становништва на простору Косова и Метохије крајем 20. и на почетку 21. века.