Muzej žrtava genocida svoje brojne izložbene aktivnosti nastavlja autorskom postavkom istoričara gđe Jasmine Tutunović Trifunov, višeg kustosa Muzeja žrtava genocida, i g. Gavra Burazora, kustosa Muzeja žrtava genocida, pod nazivom ,,SIMBOLI STRADANjA: Srpski narod u Drugom svetskom ratu“.
Otvaranje izložbe biće održano u četvrtak, 12. aprila 2024. godine, sa početkom u 13 časova u galeriji na otvorenom Zavičajnog muzeja u Paraćinu.
Izložba je prethodno već predstavljena u Nišu i Pekingu (NR Kina).
Realizaciju izložbe omogućili su Ministarstvo kulture i Fondacija Muzeja žrtava genocida.
Središte postavke čine tekstovi posvećeni žrtvama genocida koji je nad pripadnicima srpskog naroda sprovela Nezavisna Država Hrvatska. Poseban akcenat stavljen je na sisteme koncentracionih i logora smrti, kao i na najbrutalnija i najmasovnija gubilišta poput Jadovna, Velebita, Gospića, Gline, Prebilovaca, Jasenovca, Stare Gradiške, Siska, Gornje Rijeke, Đakova i brojna druga.
Znatan deo predstavljenog tekstualnog, istorijskog i vizuelnog materijala odnosi se na stradanje srpske dece u hrvatskim logorima smrti, posebno imajući u vidu da je Nezavisna Država Hrvatska bila jedina državna tvorevina u Evropi koja je tokom trajanja Drugog svetskog rata svojevoljno i samostalno na svojoj teritoriji uspostavljala logore smrti za decu.
Takođe, autori postavke pažnju su usredsredili i na zastrašujuću činjenicu da je Nezavisna Država Hrvatska, pored nacističke Nemačke, bila jedina državna tvorevina u Evropi koja je osnivala sopstvene logore smrti, dok su sve druge okupirane zemlje predstavljale prostor na kome su nacisti osnivali svoje logore smrti.
Autorski tim dužnu pažnju posvetio je i ulozi velikog broja pripadnika klira Rimokatoličke crkve u Hrvatskoj u kontekstu osmišljavanja i sprovođenja genocida nad pripadnicima srpskog naroda.
O autorima
Jasmina Tutunović-Trifunov rođena je 4. jula 1974. u Čačku.
Diplomirala je pri Katedri za istoriju Jugoslavije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Doktorand je u okviru Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Od septembra 2008. godine zaposlena je u Muzeju žrtava genocida kao viši kustos i arhivist.
Autorka je više izložbi Muzeja žrtava genocida, kao i stručni konsultant u izradi izložbenih postavki i umetničkih projekata drugih ustanova, udruženja i pojedinaca predstavljenih u zemlji i inostranstvu.
Učesnica je više naučnih i stručnih skupova, konferencija, seminara, tribina i autorka nekoliko naučnih radova.
Gavro Burazor rođen je 1987. godine u Bosanskoj Gradišci.
Doktorand je pri Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Oblasti njegovog naučnog interesovanja u vezi su sa istorijom Jugoslavije, a posebno NDH i sistemima koncentracionih i logora smrti.
Osnovne studije istorije završio je 2011. godine u okviru Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Master rad na temu ,,Humanitarna akcija Diane Budisavljević 1941–1945.“ odbranio je u okviru Odeljenja za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.