Јасеновац, 5. септембар 2024. године – У Истраживачкој библиотеци у Јасеновцу почео је Симпосион ,,Новомученици: Полиперспектива X“ у оквиру комплекса Манастира Рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу.
Такође, отворена је стална изложбена поставка под називом ,,Усташка болница у Јасеновцу 1941-1945″. Том приликом, посетиоцима су се обратили Његово преосвештенство епископ пакрачко-славонски г. Јован, председник Управног одбора Музеја жртава геноцида, вршилац дужности директора Музеја жртава геноцида г. Бојан Арбутина и историчар г. Кирил Феферман, професор Универзитета Ариел (Држава Израел), који је уједно и свечано отворио сталну изложбену поставку под називом ,,Усташка болница у Јасеновцу 1942-1945”.
Сталну изложбену поставку ,,Усташка болница у Јасеновцу 1942-1945″ приредио је Музеј жртава геноцида у сарадњи са Одбором за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора Српске православне цркве у у објекту где се током Другог светског рата налазила усташка болница.
Аутори сталне изложбене поставке су историчари г. др Милан Гулић, научни саветник у Институту за савремену историју, г. Бојан Арбутина, в. д. директора Музеја жртава геноцида, гђа Александра Мишић, кустос у Музеју жртава геноцида и г. др Стефан Радојковић, истраживач сарадник у Институту за политичке студије.
Аутор поставке је г. др ум Никола Радосављевић, програмски директор Музеја жртава геноцида.
Реализацију изложбе подржали су Министарство културе и Фондација Музеја жртава геноцида.
У систему концентарционих и логора смрти Јасеновац је, осим болнице која се налазила унутар логора III Циглана, постојала и болница у самом месту Јасеновац, у којој су лечени припадници усташких јединица и чланови њихових породица, која се уобичајено назива ,,Усташка болница“. Формирана је крајем октобра/почетком новембра 1942. године, а представљала је ограђен скуп кућа, радионица, штала и других помоћних објеката који су припадали српским породицама Тривунчић и Клинцов.
У кући Ђуре Тривунчића налазиле су се собе за смештај болесника и операциона сала, док су у кућама Недељка и Гојка Клинцова били смештени амбуланта за пријем и преглед болесника, соба са рендгеном консфикованим из приватне ординације ликвидираног доктора јеврејског порекла и зубна амбуланта.
Омања ковачка радионица поред куће Клинцова, преуређена је и коришћена као добро опремљена апотека, са лабораторијом и складиштем за фармацеутски материјал.
У дворишном делу, иза куће Гојка Клинцова, налазила се болничка кухиња, док се у преуређеном штагљу налазио затвор за смештај лекара-заточеника и осталог болничког особља.
У кући Лазе Мачкића, која је постојала насупрот куће Клинцова, налазили су се тушеви и парни котао за дезинфекцију, које су користиле усташе, а могуће је да је служио и за потребе Усташке болнице.
На сталној изложбеној постави под називом ,,Усташка болница у Јасеновцу 1942 – 1945“ посетиоце ће бити у прилици да се упознају са кратким историјатом деловања Усташке болнице у Јасеновцу, биографијама особља који су, као логорски заточеници, служили у болници, сведочанствима преживелих која су настала непосредно по ослобођењу 1945. године, као и са бројним фотографијама и документима који ће том приликом бити први пут представљени.
Данас је у Музеју жртава геноцида одржана прес-конференција поводом свечаног отварања сталне изложбене поставке Музеја жртава геноцида под називом ,,Усташка болница у Јасеновцу1942-1945″ које ће бити приређено у суботу, 7. септембра 2024. године, са почетком у 13 часова.
Том приликом представницима новинских агенција и средстава јавног информисања обратили су се вршилац дужности директора Музеја жртава геноцида г. Бојан Арбутина, програмски директор Музеја жртава геноцида г. др ум. Никола Радосављевић и гђа Александра Мишић, кустос у Музеју жртава геноцида, који су детаљније говорили о самој изложбеној поставци која ће бити постављена у једном од два преостала аутентична објекта из периода постојања концентрационих и логора смрти у Јасеновцу, у објекту где се током Другог светског рата налазиал усташка болница.
Музеј жртава геноцида срдачно захваљује свим медијима који су се одазвали позиву за конференцију, као и на томе што континуирано и објективно извештају о активностима нашег Музеја.