Na današnji dan, 22. april 2020, pre 75 godina u hrvatskom koncentracionom logoru Jasenovac iz vremena Nezavisne Države Hrvatske izvršen je proboj poslednjih zatočenika. Do danas nije utvrđeno koliko je u taj logor deportovano Srba, Jevreja, Roma i ostalih koji nisu bili po volji ustaškoj politici niti koliko ih je stradalo.Do sada su popisana imena 169 preživelih iz proboja – to je zasigurno donja granica broja.
Kolektiv Muzeja žrtava genocida obeležava 22. april na nekoliko načina: odlaskom u manastir Svetog Jovana u Jasenovcu, predstavljanjem svojih aktivnosti za proteklu godinu i novih koje su planirane za narednu, novih izdanja…
Ove godine, sticajem okolnosti, program obeležavanja smo prilagodili vremenu i uslovima a to znači da možemo samo da putem internetapredstavimo nova izdanja: časopis Godišnjak za istraživanje genocida broj 12/1, (koji objavljujemo u saradnji sa Spomen-parkom „21. oktobar“ iz Kragujevca) i knjige Franje Fabijaneca Ratne žrtva naselja opštine Surčin u 20. veku i Milorada Radojčića Mioničaniu ratovima 1912–1918. godine Pomenik ratnim žrtvama!
Za 21. oktobar, dan koji nas podseća na veliku tragediju Kragujevca 1941. godine, najavljujemo nova izdanja: drugi deo Godišnjaka za istraživanje genocida, studiju Memorandumi Sinoda Srpske pravoslavne crkve nemačkim vojno upravnim komandantima Srbije 1941–1942. godine i knjigu Tijane Paunović Žrtve angloameričkog bombardovanja Beograda 1944. godine. To, međutim, nije sve što smo planirali da uradimo do kraja ove 2020. godine!