На данашњи дан, 22. април 2020, пре 75 година у хрватском концентрационом логору Јасеновац из времена Независне Државе Хрватске извршен је пробој последњих заточеника. До данас није утврђено колико је у тај логор депортовано Срба, Јевреја, Рома и осталих који нису били по вољи усташкој политици нити колико их је страдало.До сада су пописана имена 169 преживелих из пробоја – то је засигурно доња граница броја.
Колектив Музеја жртава геноцида обележава 22. април на неколико начина: одласком у манастир Светог Јована у Јасеновцу, представљањем својих активности за протеклу годину и нових које су планиране за наредну, нових издања…
Ове године, стицајем околности, програм обележавања смо прилагодили времену и условима а то значи да можемо само да путем интернетапредставимо нова издања: часопис Годишњак за истраживање геноцида број 12/1, (који објављујемо у сарадњи са Спомен-парком „21. октобар“ из Крагујевца) и књиге Фрање Фабијанеца Ратне жртва насеља општине Сурчин у 20. веку и Милорада Радојчића Мионичаниу ратовима 1912–1918. године Поменик ратним жртвама!
За 21. октобар, дан који нас подсећа на велику трагедију Крагујевца 1941. године, најављујемо нова издања: други део Годишњака за истраживање геноцида, студију Меморандуми Синода Српске православне цркве немачким војно управним командантима Србије 1941–1942. године и књигу Тијане Пауновић Жртве англоамеричког бомбардовања Београда 1944. године. То, међутим, није све што смо планирали да урадимо до краја ове 2020. године!