У уторак, 5. априла 2022. године, Министарство државне управе и локалне самоуправе и Музеј жртава геноцида потписали су Протокол о сарадњи којим је предвиђено подстицање сарадње Музеја и јединица локалне самоуправе у Србији са циљем да се очува култура сећања.
После потписивања Протокола, министарка државне управе и локалне самоуправе г-ђа Марија Обрадовић изјавила је да данашњи чин треба да допринесе очувању културе сећања на све жртве геноцида, не само припаднике српског, већ и других народа страдалих у Другом светском рату на нашим просторима.
„Ово је први документ овакве врсте којим МДУЛС настоји да подржи активности и напоре Музеја да се на најбољи могући начин сачува сећање на све невине жртве и страдалнике у рату“, поручила је г-ђа Обрадовић.
Она је додала да ће Министарство подстицати све јединице локалне самоуправе на сарадњу са Музејом, са циљем да својим суграђанима представе сву музејску грађу о жртвама геноцида, чиме ће грађани Србије моћи да сагледају, а неки и да се први пут упознају, са размерама злочина почињених у Другом светском рату.
„Не смемо да дозволимо да из наших сећања нестану они којима су животи узети у логорима смрти и зато је овај Музеј од посебне важности, јер чува сећање на њих, али и учи неке нове генерације које стасавају шта се догодило на овим просторима и колику жртву је поднео наш народ како би био слободан“, закључила је г-ђа Обрадовић.
Директор Музеја жртава геноцида г. Дејан Ристић поручио је да је циљ ове националне установе културе да се створи заједница знања засновану на познавању историјских чињеница и пијетету према жртвама геноцида почињеним над српским народом, жртвама Холокаута и жртвама Самударипена у Другом светском рату.
„Ове године Музеј жртава геноцида обележава 30 година постојања, тачније 22. априла, када се обележава и национални дан сећања на жртве геноцида, Холокауста и Самударипена. Зато је потписивање овог документа данас са МДУЛС-ом посебно важно, јер иако Музеј већ сарађује са низом локалних самоуправа, схватили смо да нам је потребно да и са ресорним министарством успоставимо сарадњу, како би реаговали системски, а не ad hoc“, поручио је г. Ристић.
Он је додао да ће се Музеј трудити да своје активности прошири на читаву територију Републике Србије, како би од људског и историјског заборава отргли наше страдалнике. Господин Ристић је поручио да је на нама обавеза да очувамо сећање на страдале, неокрњено и објективно, засновано на чињеницама и да се боримо против ревизионизма и фалсификовања историје, што можемо само заједно.