U utorak, 5. aprila 2022. godine, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Muzej žrtava genocida potpisali su Protokol o saradnji kojim je predviđeno podsticanje saradnje Muzeja i jedinica lokalne samouprave u Srbiji sa ciljem da se očuva kultura sećanja.
Posle potpisivanja Protokola, ministarka državne uprave i lokalne samouprave g-đa Marija Obradović izjavila je da današnji čin treba da doprinese očuvanju kulture sećanja na sve žrtve genocida, ne samo pripadnike srpskog, već i drugih naroda stradalih u Drugom svetskom ratu na našim prostorima.
„Ovo je prvi dokument ovakve vrste kojim MDULS nastoji da podrži aktivnosti i napore Muzeja da se na najbolji mogući način sačuva sećanje na sve nevine žrtve i stradalnike u ratu“, poručila je g-đa Obradović.
Ona je dodala da će Ministarstvo podsticati sve jedinice lokalne samouprave na saradnju sa Muzejom, sa ciljem da svojim sugrađanima predstave svu muzejsku građu o žrtvama genocida, čime će građani Srbije moći da sagledaju, a neki i da se prvi put upoznaju, sa razmerama zločina počinjenih u Drugom svetskom ratu.
„Ne smemo da dozvolimo da iz naših sećanja nestanu oni kojima su životi uzeti u logorima smrti i zato je ovaj Muzej od posebne važnosti, jer čuva sećanje na njih, ali i uči neke nove generacije koje stasavaju šta se dogodilo na ovim prostorima i koliku žrtvu je podneo naš narod kako bi bio slobodan“, zaključila je g-đa Obradović.
Direktor Muzeja žrtava genocida g. Dejan Ristić poručio je da je cilj ove nacionalne ustanove kulture da se stvori zajednica znanja zasnovanu na poznavanju istorijskih činjenica i pijetetu prema žrtvama genocida počinjenim nad srpskim narodom, žrtvama Holokauta i žrtvama Samudaripena u Drugom svetskom ratu.
„Ove godine Muzej žrtava genocida obeležava 30 godina postojanja, tačnije 22. aprila, kada se obeležava i nacionalni dan sećanja na žrtve genocida, Holokausta i Samudaripena. Zato je potpisivanje ovog dokumenta danas sa MDULS-om posebno važno, jer iako Muzej već sarađuje sa nizom lokalnih samouprava, shvatili smo da nam je potrebno da i sa resornim ministarstvom uspostavimo saradnju, kako bi reagovali sistemski, a ne ad hoc“, poručio je g. Ristić.
On je dodao da će se Muzej truditi da svoje aktivnosti proširi na čitavu teritoriju Republike Srbije, kako bi od ljudskog i istorijskog zaborava otrgli naše stradalnike. Gospodin Ristić je poručio da je na nama obaveza da očuvamo sećanje na stradale, neokrnjeno i objektivno, zasnovano na činjenicama i da se borimo protiv revizionizma i falsifikovanja istorije, što možemo samo zajedno.





