Народни музеј Србије и Музеј жртава геноцида, као пратећи програм својих изложби под називом ,,Исходиште слике : цртежи Саве Шумановића из збирке Народног музеја Србијеʼʼ и ,,Срем 1942ʼʼ, на сам дан када је пре 80 година од стране хрватских усташа стрељан истакнути српски и евроски сликар Сава Шумановић организују трибину посвећену овом по много чему јединственом ликовном ствараоцу.
Трибина и пратеће вођење кроз изложбу цртежа трагично настрадалог уметника биће одржано у уторак, 30. августа 2022. године, са почетком у 18 часова у Атријуму Народног музеја Србије.
На трибини ће говорити историчар господин Бојан Арбутина и археолог господин Радован Сремац, аутори изложбе Музеја жртава геноцида под насловом ,,Срем 1942ʼʼ, док ће након тога све заинтересоване кроз изложбу Народног музеја Србије под називом ,,Исходиште слике : цртежи Саве Шумановића из збирке Народног музеја Србијеʼʼ провести ауторка историчарка уметности госпођа Драгана Љубеновић.

—–
Подсећамо на то да је Сава Шумановић мучен и стрељан у оквиру злочиначке акције хрватских усташа предвођених ратним злочинцем Виктором Томићем која је спроведена на ширем простору Срема током августа и у првој половини септембра 1942. године. Том приликом смртно је страдало око 6.000 Срба, Рома и Јевреја. Тај злочин представља само један у низу сегмената геноцида почињеног над припадницима та три народа на целокупном подручју НДХ.
Масовна хапшења Срба у Срему, импровизована суђења, а потом и стрељања отпочела су 6. августа 1942. године у Сремској Митровици, да би се потом раширила по целој територији Срема. Масовна стрељања вршена су по целом Срему, међутим, по обиму страдања истакла су се стрељања вршена на стратишту Дудик у близини Вуковара, и на сремскомитровачком православном гробљу у Сремској Митровици.
Жртве које нису стрељане у Срему углавном су упућиване у јасеновачки систем концентрационих и логора смрти.
Током стрељања у Срему живот је изгубио и познати српски сликар Сава Шумановић. Било је то у ноћи између 30. и 31. августа 1942. године, на сремскомитровачком православном гробљу.
Током „акције“ Виктора Томића убијено је око 6 хиљада мушкараца, жена, стараца и деце, а ухапшено је преко 10 хиљада цивила.