Organizacija Srpska pravoslavna omladina iz Inzbruka (SPOJI) pokrenula je inicijativu da se u tom gradu Inzbruku, na rodnoj kući Diane Budisavljević (Obekser Haus), postavi ploča sa osnovnim biografskim podacima i kratkom pričom o njenoj akciji spasavanja i pomoći srpskoj deci iz logora Nezavisne Države Hrvatske tokom Drugog svetskog rata. Kulturni savet grada Inzbruka je u februaru 2020. godine prihvatio inicijativu i predložio da na ploči bude tekst koji je napisao dr Lukas Moršer, direktor Gradskog istorijskog arhiva: „Diana Obekser Budisavljević je tokom Drugog svetskog rata u bivšoj Jugoslaviji uz pomoć drugih aktivista spasila preko 10.000 dece iz logora fašističkog ustaškog režima. Tek mnogo godina posle njene smrti njen humani angažman postao je poznat i u njenom rodnom gradu. Ovom spomen-pločom na njenoj roditeljskoj kući grad Inzbruk zahvaljuje ovoj hrabroj ženi“.
Organizacija SPOJI se obratila Muzeju žrtava genocida sa molbom da, zajedno sa drugim istraživačima koji su proučavali Drugi svetski rat i pisali o Akciji Diane Budisavljević, zvaničnim dopisom podrži njihovu inicijativu da se natpis na ploči ispravi tačnim i proverenim istorijskim podacima o Diani Budisavljević:
- Ime i prezime Diane Budsavljević: Diana Budisavljević, rođena Obekser;
- Diana Budisavljević je spasavala srpsku decu, a to se u natpisu ne naznačava;
- Diana Budisavljević je spasavala srpsku decu iz logora Nezavisne Države Hrvatske, formirane u delu nekadašnje Kraljevine Jugoslavije.
Muzej žrtava genocida se odazvao pozivu i uputio zvaničan dopis i mišljenje da tekst na ploči treba zameniti podacima koji odgovaraju istorijskoj istini: „U jednoj od najvećih humanitarnih akcija tokom Drugog svetskog rata, Diana Budisavljević, rođena Obekser, sa svojim saradnicima spasila je više od 10.000 srpske dece iz logora u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj“.
Početkom juna 2020. godine, Senat grada Inzbruka je odložio izjašnjavanje o pomenutoj spomen-ploči, odnosno o spornom tekstu, dok se ne istraže nove činjenice o Diani Budisavljević.

+++
Ozbiljnost zamisli o ploči koju bi trebalo postaviti na rodnoj kući Diane Budisavljević koja je potekla od pripadnika srpske zajednice u Inzbruku može da se shvati i kroz prigodnu publikaciju koja sadrži brojne tekstove na srpskom i nemačkom jeziku. Uvereni smo da je sve to korisno kako za Srbe tako i za ostale za građane Inzbruka jer je to dobar primer kulture sećanja na velike ljude i događaje koji su ostavili duboke tragove.
Muzeju žrtava genocida je bila čast i zadovoljstvo da pomogne skromnim doprinosom u lepom poslu u sećanju na prošlost.