ДИРЕКТОР МУЗЕЈА ЖРТАВА ГЕНОЦИДА УПУТИО ПРОТЕСТНО ПИСМО АМБАСАДОРУ РЕПУБЛИКЕ ИТАЛИЈЕ У РЕПУБЛИЦИ ХРВАТСКОЈ

Директор Музеја жртава геноцида г. Дејан Ристић упутио је дана, 23. априла 2022. године протестно писмо амбасадору Републике Италије у Републици Хрватској, а у вези са непримереним садржајем објаве постављене 22. априла 2022. године на званичном Твитер налог Амбасаде Републике Италије у Републици Хрватској. Протестно писмо можете прочитати испод.

У Београду, 23. априла 2022. године


АМБАСАДА РЕПУБЛИКЕ ИТАЛИЈЕ У РЕПУБЛИЦИ ХРВАТСКОЈ
амбасадору г. Пјерфранћеску Саку

ЗАГРЕБ

Медулићева бр. 22

Господине амбасадоре,

у име Музеја жртава геноцида, националне установе културе Републике Србије која се бави научним истраживањима и меморијализацијом страдања на подручју окупиране Југославије током Другог светског рата, а нарочито жртава геноцида почињеног над припадницима српског, јеврејског и ромског народа на подручју Независне Државе Хрватске у истом периоду, упућујем одлучан протест и јавну осуду због непримереног садржаја објаве постављене 22. априла 2022. године на званичном Твитер налогу Амбасаде Републике Италије у Републици Хрватској у којој се у контексту меморијализације јасеновачких жртава изражава солидарност са хрватским народом.

Овом приликом подсећам на то да су припадници хрватског народа били жртве репресивног државног, војног и полицијског апарата НДХ искључиво у оној мери у којој су их власти те исте НДХ перципирале као своје противнике.

Истовремено, припадници српског, јеврејског и ромског народа били су у НДХ јасно означени као они које треба у потпуности физички, идентитетски и верски истребити.

Стога остаје нејасно то на који се тачно сегмент хрватског народа односе изрази Ваше солидарности у контексту културе сећања на јасеновачке жртве.

Господине амбасадоре,

садржај објаве изазвао је велико узнемирење грађана Републике Србије, а посебно преживелих, односно потомака жртава геноцида почињеног над стотинама хиљада Срба, као и десетинама хиљада Јевреја и Рома на подручју НДХ.

Познато је да је систем концентрационих и логора смрти НДХ у Јасеновцу, чији сте локалитет посетили у оквиру комеморације недужним српским, јеврејским, ромским и другим жртвама, по показаној бестијалности хрватских усташа био најмонструозније губилиште у читавој Европи током Другог светског рата (1939-1945).

Стога садржај објаве, осим тога што укључује увреду ретким преживелима јасеновачког губилишта и стотинама хиљада њихових потомака широм простора некадашње Југославије, истовремено представља грубу и јавну дисторзију геноцида почињеног над Србима, Холокауста и Самударипена коју овај Музеј одлучно одбацује и осуђује.

Упућујући овај протест и осуду очекујем реакцију Амбасаде која би подразумевала уклањање те објаве, као и јавно извињење преживелим жртвама геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ, као и њиховим потомцима.

ДИРЕКТОР

Дејан Ристић