Недавно су нам се обратили пријатељи Јозефа Жамбокија молећи нас за информације о судбини припадника породице Аврам. Како им нисмо могли готово ништа помоћи, понудили смо да попуне упитник за ратне жртве. Потом смо се заинтересовали за личност Јозефа Жамбокија и сазнали следеће:
Јосеф Жамбоки рођен је 22. фебруара 1932. године у Београду.
Живи у Натанији, Израел.
У Београду, пре Другог светског рата, на Дорћолу је била настањена већина сефардских Јевреја. У Јеврејској улици број 13 живела је породица БенАврама – Саул, његова супруга Естер и њихово троје деце: Хајм најстарији, Роса, која је тада имала 12 година и Јосеф. Отац Саул и брат Хајм одведени су у Топовске шупе (данас је то Аутокоманда), одакле се нису вратили, а мајка Естер и њена мајка одведене су у логор на старом Сајмишту, вероватно су убијене у камиону гасној комори „душегупки“.
Захваљујући Палу Жамбокију, породичном пријатељу и комшији на Дорћолу, родом из Кањиже, Холокауст су преживели Роса и Јосеф. Наиме, Пал Жамбоки је Јосефа и Росу спасао од одвођења у логор и сместио их код своје фамилије у Кањижи, где су дочекали крај рата. После рата Јосеф је у знак захвалности према Палу Жамбокију прихватио презиме свога спасиоца.
После Другог светског рата, као средњошколац, Јосеф је био стипендиста општине Кањижа, одмах се запослио у тамошњој индустрији намештаја „Петар Драпшин“.
1966. године завршио је студије за индустријски дизајн, финални смер дрвне индустрије на Шумарском факултету у Загребу. По завршетку студија запослио се у фирми „Фафа“ у Суботици, која је производила намештај по поруџбини и уређивала ентеријере на међународним сајмовима.
Јозеф Жамбоки је 1968. године постао члан Удружења ликовних уметника примењених уметности Војводине – био је тада најмлађи члан Удружења.
Године 1969. примљен је за члана међународног удружења дизајнера ИЦСИД – Inernational Council of Societies of Industrial Design. Исте године, на сајму у Техерану срео се са пријатељима из Израела. Када их је посетио у Израелу, одлучио је да се пресели у Израел.
Пре одласка у Израел радио је ентеријере на територији целе Југославије, међу којима се истичу нова зграда Југобанке, Скупштина Србије, ланац апотека у Београду, нова зграда Скупштине општине Суботице и друге.
Када се 1969. године иселио у Израел одмах је почео да ради као главни пројектант у највећој индустрији намештаја „РИМ“ у Јерусалиму. Ту је 10 година директно сарађивао са садашњим председником владе Израела Бењамином Натањахуом.
Истовремено је склопио познанства са многим високим државницима Израела, што му је помогло када се деведесетих година распала Југославија а Србија се нашла под ударом међународних санкција. Наиме, као осведочени пријатељ Србије пронашао је начин како да се помогне Србији у тешкој ситуацији у којој се нашла. Прво је убедио високе званичнике у Министарству за индустрију и трговину да се резолуција УН о увођењу санкција односи на Југославију, а не на Србију и добио прећутну сагласност за трговинске односе са Србијом. Даље је већ било лакше, јер је дозволе за рад са Србијом издавало надлежно одељење које је давало дозволе за рад са Србијом. Тада је са делегацијом израелских привредника примљен код тадашњег председника Србије Слободана Милошевића.
Жамбоки је помогао бројним предузећима у Србији да лакше преброде неприлике на пример „Галенику“, „Југодрво“, „Јасен“ из Краљева, „Петар Драпшин“ из Кањиже и још неколико фабрика дрвне индустрије. Та сарадња наставила се до данашњих дана. Тих година помогао је „Политици“ и „Борби“ у набавци сировина, Српској православној цркви у набавци воска и парафина за свеће.
Када је Жамбоки требало да уручи четири медаље Праведника које додељује Јад Вашем из Јерусалима за спашавање Јевреја у ратним годинама, свечаности у просторијама Јеврејске заједнице је присуствовао патријарх Павле.
Јосеф Жамбоки је био и председник Удружења усељеника из бивше Југославије у Израелу.
Жамбоки био је донатор значајних манифестација у Србији (Изложбе из времена Холокауста), концерата у Израелу и Србији на којима су наступали најпознатији савремени оперски певачи Србије, пијанисти и други.
Данас је Јосеф Жамбоки успешан бизнисмен, који одржава тесне пријатељске и пословне везе са Србијом.
(Извор: сајт Јеврејске општине Земун)
У прилогу доносимо документа која су у вези породице Јозефа Жамбокија.
Јосеф Амбоки, Извод из матичне књиге рођених (Преузмите пдф)
Леви Ленка, УПИТНИК ЗА ЖРТВЕ РАТА 1941-1945 (Преузмите пдф)
Леви Аврам УПИТНИК ЗА ЖРТВЕ РАТА 1941-1945 (Преузмите пдф)
Аврам Саул УПИТНИК ЗА ЖРТВЕ РАТА 1941-1945 (Преузмите пдф)
Аврам Естер УПИТНИК ЗА ЖРТВЕ РАТА 1941-1945 (Преузмите пдф)